Warsztaty zielarskie

warsztaty ziołowe kraków

Pamiętam czas, gdy zaczynały mnie interesować rośliny, najpierw ich nazwa, potem, czy mogą do czegoś służyć. Oprócz podstawowej wiedzy o rumianku, mięcie i szałwi, chyba niewiele więcej wiedziałam. Ale zawsze miałam w sobie ciekawość ziół, historii, dawnych metod leczenia. Niestety w moim środowisku nikt nie potrafił mi pomóc, nakierować, w związku z tym podążałam sama tą drogą. Robiłam zdjęcia roślinom i szukałam ich nazw w internecie, książkach, zapisałam się na studium podyplomowe, robiłam maści, nalewki, maceraty olejowe. Ogromnie mnie to wszystko wciągało, bo oprócz oczywistej przydatności, cieszył mnie zapach i kolor uzyskanych mikstur. Jedno z pierwszych zaskoczeń to smak herbaty z suszonego kwiatu lipy i czerwone drobinki oddzielające się od kwiatów dziurawca zalanych alkoholem, złotobrązowe śluzy wydzielające się z korzenia żywokostu. Potem przyszły rewelacyjne działania, ustanie chorób infekcyjnych, bóli reumatycznych, zmian na skórze, niestrawności, kaszlu.

Często pytacie mnie o książki, strony, na które warto zajrzeć, warsztaty. Ten post jest odpowiedzią na wasze maile. Będzie dosyć długi, bo oprócz zaproszenia na warsztaty do mojego miejsca zamieszkania, będzie zawierał spis książek, kursów zielarskich.

warsztaty ziolowe kraków

Rumianek pospolity

Warsztaty:

są pierwszym krokiem, który można zrobić, by posiąść od razu wiedzę na dobry początek pracy z ziołami. Uzyskasz po nich podstawowe wiadomości związane z przetwarzaniem ziół w celach leczniczych i kosmetycznych oraz umiejętność rozpoznawania ziół w terenie. Koszt 150 zł obejmuje 8 – godzinne spotkanie, w trakcie którego będziemy rozpoznawać i zbierać rośliny lecznicze  w terenie, zjemy wspólnie posiłek i zajmiemy się najważniejszym – wyciąganiem mocy z roślin. Najbliższy termin to: 21 i 22 maj. Więcej tutaj. 

Poprzez kontakt ziołowej wyspy możesz zgłosić swój udział lub dopytać się o szczegóły.

warsztaty ziołowe kraków

Przeczytaj książki:

W zasadzie to wystarczy kilka pozycji, by zaznajomić się z podstawowymi ziołami rosnącymi głównie w Polsce. Poleciłabym  książki:

 1. S. Ożarowski: Rośliny lecznicze
 2. Encyklopedia ziół – praktycznie nie do dostania, ale trzeba próbować na allegro
 3. J. A. Duke: Zielona apteka – spis dolegliwości i tego, co autor i inni wypróbowali na nie
 4. M. E. Senderski: Ziołowe receptury na zdrowie – autor opisuje mieszanki Herbapolu, ale też konkretne działania ziół, myślę, że chociażby z tego względu warto mieć tę pozycję

Oczywiście książek jest całe mnóstwo, podaję tylko kilka, żeby uniknąć zamieszania.

 

warsztaty ziołowe Kraków

Wilżyna ciernista

Korzystaj z internetu:

Bardzo lubię korzystać ze stron:

 1. pubmed
 2. www.panacea.pl
 3. www.botanicscience.blogspot.com
 4. www.rozanski.li
 5. www.aptekarzpolski.pl

warsztaty ziołowe kraków

Dostępne roczne studium zakończone egzaminem na naturoterapeutę:

 1. http://rozanski.li/?p=4195
 2. http://www.herbarium.katowice.pl/medycyna_klasztorna,17,p.html
warsztaty ziołowe kraków

Przywrotnik pospolity

Dla osób chcących identyfikować rośliny proponuję zapisać się do grupy na FB:

Poszukiwaczy roślin

warsztaty zielarskie Kraków

Łopian

 

Mam nadzieję, że ten post przydał się do dalszych waszych poszukiwań i że być może z niektórymi z was uda mi się spotkać. 🙂

warsztaty zielarskie

 • Facebook

Jeśli podobał ci się artykuł, udostępnij go znajomym. Pomyśl też o darmowej prenumeracie; mój newsletter to szybki dostęp do nowych artykułów, przepisy tylko dla ciebie oraz sklepowe aktualności i promocje. Na subskrypcję możesz zapisać się tutaj . Dziękuję 💚

10 komentarzy

 • Odpowiedz 12 lutego, 2017

  Halina garus

  Bardzo proste i skuteczne receptury.

 • Odpowiedz 15 maja, 2016

  jadwisia

  Witaj, mam pytanie odnośnie encyklopedii ziół, o której piszesz. Czy polecasz jakiegoś konkretnego autora?

 • Odpowiedz 28 sierpnia, 2015

  Ula

  Polecam warsztaty u Małgosi. To magiczne chwile a jej wiedza na temat ziół budzi ogromny szacunek. Piękne miejsce, piękni ludzie i niezapomniane chwile.

  • Urszula, dziękuję za piękny komentarz. 🙂 Jednym z pięknych ludzi byłaś ty. 😀 Bardzo się cieszę, że cię poznałam i mam nadzieję na więcej.

 • Odpowiedz 8 lipca, 2015

  ANNA

  DZIĘKUJE

 • Odpowiedz 7 lipca, 2015

  lucyna Leszcz

  Na pewno skorzystam z informacji ,świetna strona

Zostaw odpowiedź