Zakwitł u mnie świetlik, więc pomyślałam, że pora na zioła dla oczu. Oczywiście to nie tylko świetlik będzie przedmiotem artykułu – jest sporo ziół, które nam w tym pomogą. W czasach powszechnego użycia komputerów i migotania obrazów bardzo przyda się wzmocnienie oczu chociażby poprzez nałożenie wacików nasączonych herbatką ziołową. Wiem, wiem – są świetne krople do oczu, sama też z nich korzystałam – działają natychmiast i nawet z zakropionymi można czytać, czy pisać. Uff, jaka ulga, że nadal mogę coś robić… Też tak macie? Też lubicie wykorzystywać każdą chwilę? Maseczka ziołowa na powiekach sprawia, że nie możemy być aktywni, jesteśmy zmuszeni poprzez zamknięcie oczu do odpoczynku – wykorzystajmy ten niezmiernie cenny czas na krótkie bycie z sobą. I to nie o to chodzi: „No dobra, zamknę oczy i zrobię listę spraw do załatwienia na jutro”.
A spróbuj inaczej – nałóż waciki i nie myśl. Odpoczywaj z samym sobą. Obserwuj swój oddech, jak krąży po ciele – to pomaga na początku nauki bytności z sobą. Ja najbardziej lubię w myślach płynąć łódką i wyrzucać niepotrzebne myśli, aż zostanę tylko ja, łódka i ocean – bezkresny. Lubię tak dryfować, nie wiem, jak długo mi się to udaje, ale chyba wystarczająco, bo po relaksie z wacikami są odprężone nie tylko moje oczy, ale i ja sama – ciało i dusza. Namawiam was do starych, dobrych kompresów na oczy i dziesięciu minut dla siebie.
Oto zioła, z których można zrobić napar dla oczu:
- ziele świetlika
- kwiat rumianku
- liść przywrotnika
- kwiat czarnego bzu
- kwiat chabru
- liść szałwi
Dolegliwości oczne i zioła na nie:
- Zmęczenie i podrażnienie oczu można zmniejszyć a nawet usunąć poprzez systematyczne stosowanie okładów na oczy z: ziela świetlika, kwiatu chabru, kwiatu rumianku, ziela szałwi.
- Jeśli pojawią się bóle gałki ocznej, opuchnięcia, łzawienia należy zastosować kompres na oczy ze świetlika
- Jeśli masz skłonności do tworzenia się jęczmienia, zastosuj okłady z mieszanki w proporcji 1:1:1 z szałwi, rumianku, kwiatu bzu czarnego
- Jeśli jęczmień już się tworzy i odczuwasz bolesność, zrób napar i okład w proporcji 3:1:1:1 z świetlika lekarskiego, szałwi, rumianku, chabru. Zioła zmiel w moździerzu lub młynku, zalej odrobiną gorącej wody (do konsystencji papki), zagotuj. Gorące zioła owiń w gazę i połóż na oczy na 20 minut
- Na zapalenie spojówek i brzegów powiek możesz też zastosować kwiat chabru i liść przywrotnika – ze względu na obecność liścia przywrotnika zioła zalej wrzącą wodą i w kąpieli wodnej (garnek w garnku i na ogniu) potrzymaj kilka minut, namocz gazę, przyłóż na oczy. Takim naparem możesz też przemywać oczy.
Napar dla oczu robisz w ten sposób:
1 łyżkę ziół zalewasz wrzącą wodą, przykrywasz, zostawiasz do naciągnięcia na 5-7 minut. W naparze moczysz waciki lub gazę, przykładasz na powieki, odpoczywasz kilka minut.
Suszenie ziół:
Teraz możesz ususzyć kwiaty chabru, rumianku, świetlika, liść szałwi, przywrotnika. Zbierz kwiaty w suchy dzień, rozłóż na bawełnianej tkaninie, zostaw na kilka dni. Kwiaty suszą się szybko, liście trochę dłużej. Schowaj do papierowej torebki, podpisz, zostaw w suchym miejscu. W przypadku kwiatu chabra zachowaj szczególną ostrożność, bo łatwo tracą one barwę i swoje właściwości. Zapakuj je do torby trójwarstwowej i przenieś do miejsca suchego i pozbawionego promieni słonecznych.
Do codziennego stosowania, dla odprężenia nadaje się ciepły kompres z kwiatu chabru, rumianku, ciepłej herbaty.
Bibliografia:
B. Jaroszewska: Zioła dla zdrowia i urody
M. E. Senderski: Zioła
Monias7408
Małgosiu, czy można uzwyac przywrotnika ostroklspowego takiego z ogrodu? Czy powinien być polny?
Małgorzata Kaczmarczyk
Przywrotnik ma wiele podgatunków, wszystkie są lecznicze.
Szkat
Cu downie, że pomyślałaś o naszych oczkach 🙂 Moje na pewno potrzebują wzmacniających kąpieli i czasem odpoczynku. Lato i łąki zielone temu sprzyjają – warto nawet na chwilę oderwać się od kompa, od codzienności …
Pozdrawiam upalnie Małgosiu
Małgorzata Kaczmarczyk
Dziękuję. Zwykły odpoczynek z rumiankiem zazwyczaj pomaga na codzienne zmęczenie. 🙂