Żyworódka na odporność i oparzenia

sok z żyworódki

Już nie musisz się martwić, że nie mieszkasz na wsi i nie możesz zbierać ziół, które opisuję. Twoja magiczna roślina urośnie w doniczce. Zapoznaj się z jej działaniem, bo chociaż w jednym przypadku będzie ci potrzebna. Na pewno zdarzają ci się oparzenia i zranienia. Urywasz listek żyworódki, ściągasz cienką błonkę i przykładasz w chore miejsce, owijasz bandażem lub tylko smarujesz. I oto jest – działanie natychmiastowe, tego przecież potrzebujesz, prawda?

Szybkie działanie budzi wiarę, a wiara powoduje zwiększenie mocy leczenia. I tak będziecie nakręcali się wzajemnie – ty i moc rośliny. A gdy na chwilę znajdziesz się z nią sam na sam, spróbuj w spokoju odczuć jej potęgę i wyraź dla niej wdzięczność za wszystko, co gromadzi w swoim wnętrzu – dla ciebie.  Dbaj o nią szczególnie na początku według wskazówek, które zamieszczę, potem sam staniesz się specjalistą.  Żyworódka mocno reaguje na nasze niedoskonałości związane z podlewaniem, ilością światła. Od razu będziesz wiedzieć, że coś jej nie odpowiada. Rozpoczniesz dialog ze swoją rośliną. Jestem już po dwuletniej rozmowie i mogę część informacji uzyskanych od moich żyworódek ci przekazać, żebyś miał od razu łatwiej.

Jak pielęgnować żyworódkę?

żyworódka daigremontiana

Zacznę od tego, że opisuję żyworódkę Kalanchoe daigremontianaSadzonki dostałam od Krysi i od tego czasu zaczęła się moja przygoda z żyworódką. Po dwóch latach pielęgnacji wyrosły mi piękne okazy, gdybym poczekała jeszcze pół roku – do lata, które teraz nastąpi, miałabym więcej materiału roślinnego, ale byłam zbyt niecierpliwa. Kalanchoe ma sporo odmian, można literaturę znaleźć na temat Kalanchoe pinnata – żyworódki pierzastej, ale na pubmedzie znajdziesz wyniki badań z dwóch odmian – Kalanchoe daigremontiana i pinnata.

  1. Podlewaj żyworódkę raz na tydzień. Ona woli mieć zbyt sucho niż zbyt mokro. Jeśli potrzebuje już wody, to zaczynają jej więdnąć liście, są miękkie w dotyku, mało sprężyste. Po podlaniu odzyskuje swój wigor. Oczywiście nie musisz czekać do momentu, kiedy liście powiedzą ci o tym. Warto wcześniej o nią zadbać i podlać. Każdy brak wody to przecież dla rośliny czas trudny, nie ma sensu go dostarczać.
  2. Na wiosnę dostarcz jej świeżego nawozu. W sklepach jest dostępny biohummus – to alternatywa dla tych, którzy nie mają dostępu do kompostownika, obornika. Oczywiście obornik nie może być świeży, najlepiej przeleżany co najmniej 2 lata. Jeśli nie masz własnej ziemi, to użyj ziemi ogrodowej, ale bez nawozu. Żyworódka nie lubi ziemi gliniastej i zbyt piaszczystej. Ziemia do sukulentów i kaktusów ma zbyt dużo piasku! Moje żyworódki, które potraktowałam ziemią z większą ilością piasku miały mniejsze, cieńsze liście. Jesienią nie dostarczaj nawozu. Roślina odpoczywa w zimie.
  3. Postaw żyworódkę na parapecie okna ze wschodnią ekspozycją światła. Na oknie południowym liście żyworódki bledną. W okresie letnim dobrze jest zostawić żyworódkę na balkonie, ale tylko z małą ekspozycją światła. Dobrze się czuje w cieniu, jeśli więc masz takie miejsce w ogrodzie, to możesz ją tam zostawić. W czasie upałów trzeba ją częściej podlewać.
  4. Nie sadź żyworódki od razu do dużej donicy, bo jej wzrost pójdzie mocniej w korzenie.
  5. Żyworódka opuszcza swoje dolne liście. Obserwuj swoją roślinę i gdy zauważysz (dotyczy to żyworódek co najmniej rocznych), że dolny liść zaczyna być „smutny”, obetnij go i zużyj. Jeśli go zostawisz, zwiędnie i opadnie na ziemię. Jest to naturalny proces wzrostu tej rośliny.
  6. Możesz ją przesadzać w dowolnym momencie, nie zauważyłam w tym względzie różnicy.
  7. Jeśli żyworódka ci zakwitnie, obetnij kwiat, nie używa się go leczniczo. Jeśli pozwolisz mu długo kwitnąć, zacznie wytwarzać nasiona, czyli wykona dodatkową pracę, a nie zależy nam, żeby jej moc poszła w kwiat i nasiona, bo lecznicze są tylko liście i górna część (niezdrewniała) łodyg.

Jak sadzić żyworódkę Kalanchoe daigremontiana

Na brzegach liści rosną maleńkie sadzonki. Samoistnie odpadają i rosną w doniczce. Gdy zobaczysz, że się przyjęły, przesadź do innej doniczki i opryskuj swoją sadzonkę częściej niż raz w tygodniu. Nie przelewaj! Możesz też oberwać malutkie sadzonki i posadzić je w szerokiej donicy. Co drugi dzień opryskuj. Gdy zobaczysz, że się przyjęły i rozpoczęły wzrost liści, przesadź do mniejszych doniczek – każdą osobno.

Zdjęcie pochodzi stąd.

Jak sadzić żyworódkę pierzastą – Kalanchoe pinnata

Oberwij jeden liść i połóż go na wilgotnej ziemi. Codziennie pryskaj ziemię, żeby zachowała wilgotność. Po kilku dniach zauważysz maleńkie sadzonki, które utworzą się na brzegach liścia. Gdy będą takie, jak na zdjęciu, odetnij pozostałą część liścia i zostaw sadzonki w ziemi. Kilkucentymetrowe przesadź do nowej doniczki.

Zdjęcie pochodzi stąd.

Problem z nazewnictwem

Jest ogromna ilość gatunków z rodziny Kalanchoe, a ich moc lecznicza znana jest od tysięcy lat. Znajdziemy wzmiankę o nich w księgach Ayurwedy, stosowały je ludy pierwotne Meksyku, Filipin, Fidżi, Kaledonii, Guam. Zazwyczaj używano Kalanchoe zewnętrznie – na skórę i błony śluzowe w przypadku oparzeń, owrzodzeń, stanów zapalnych, grzybicy. To, co obecnie wiemy o tej roślinie zawdzięczamy głównie rosyjskim lekarzom, którzy w 1970 r założyli plantację za Kaukazem i rozpoczęli badania, które z jednej strony potwierdziły słuszność wielowiekowego stosowania, a z drugiej wskazały na wiele innych możliwości uleczenia wewnętrznego.  Kalanchoe są nadal używane w wielu regionach świata, głównie zewnętrznie.

Obecnie pani Sylwia Nowak zajmuje się badaniem żyworódki pinnata i daigremontiana, wiele informacji uzyskałam z jej strony, która jest czasowo zawieszona. W drugiej połowie tego roku, pani Sylwia będzie zajmowała się zawartością glikozydów w żyworódce, czekajmy więc spokojnie na jej doktorat, dzięki pani Sylwii nasz wiedza będzie większa i przestaną krążyć mity dotyczące szkodliwości żyworódki. Na ten moment w korespondencji z panią Sylwią otrzymałam informację, że żadna z odmian nie jest toksyczna, również przy zażywaniu wewnętrznym.

Kalanchoe pinnata – to ta odmiana, która jest dobrze opisana w literaturze, zwana potocznie żyworódką pierzastą. Pochodzi z Madagaskaru, obecnie w wielu krajach jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

 

 

 

Kalanchoe daigremontiana – odmiana żyworódki, która jest bardzo popularną rośliną doniczkową w naszym kraju. To ona jest błędnie rozumiana jako żyworódka pierzasta, czyli pinnata. Niestety nawet w Wiadomościach zielarskich, w artykule prof. A. Ożarowskiego znalazłam błąd w rycinie, która obrazuje częściowo pinnatę, a częściowo daigremontianę. Pani J. Zawadzka z kolei opisuje pinnatę, a na zdjęciach jest jej hodowla daigremontiany. Popatrz tutaj. Wynika z tego, że lecznicze są obydwie odmiany i że pani J. Zawadzka leczyła odmianą daigremontiana.  Na razie mogę stwierdzić, że moje kilkakrotne jej użycie wewnętrznie w przypadku wirusa i zewnętrzne w przypadku oparzenia potwierdza jej działanie. Zdjęcie pochodzi stąd.

Kalanchoe laciniata – rośnie w Afryce, jest stosowana jako lek na świąd, antyseptyczny, ściągający, zmiękczający, wewnętrznie w leczeniu biegunki, czerwonki, kamicy, gruźlicy. Okład z liści łagodzi ukąszenia jadowitych owadów, bóle głowy, kaszel. Maść zrobiona z sokiem tej rośliny stosuje się na swędzące miejsca w czasie ospy.

Źródło klik. Zdjęcie pochodzi stąd.

 

kalanchoe spathulataKalanchoe spathulata – rośnie w tropikalnych krajach Azji. Nadal jest stosowana przez rdzenną ludność jako środek przeciwzapalny, na przykład w infekcji ucha.

Źródło klik, zdjęcie pochodzi stąd.

 

 

 

Najważniejsza rzecz, która dotyczy obydwu popularnych u nas odmian Kalanchoe – pinnata i daigremontiana to ta dotycząca jej toksyczności – żyworódka nie jest toksyczna,  dr H. Różański ostrzega jedynie przed równoczesnym zażywaniem glikozydów nasercowych i żyworódki oraz nie poleca preparaty z niej dla kobiet w ciąży – chodzi o użycie wewnętrzne.

Maść na oparzenia, rany

maść na oparzenia, żyworódka

Sok z Kalanchoe wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Po jego miejscowym użyciu zostaje zahamowany postęp procesu zapalnego dzięki zniszczeniu bakterii i zmniejszeniu obrzęku i przekrwienia, następuje wzmożone ziarninowanie i pokrycie świeżym naskórkiem miejsc chorych.

Wobec tak oczywistego działania regenerującego skórę, zrobię maść, połączę sok z żyworódki z glicerytem z dziurawca (może być macerat olejowy), który również jest znany ze wspaniałego działania na poparzenia i rany. Z uwagi na zastosowanie dziurawca, nie należy maści używać w miejscach na skórze, które wystawiamy na działanie promieni słonecznych. Dziurawiec jest fotouczulający, co nie oznacza oczywiście, że każdą osobę uczuli. Dodaję też glicerytu z żywokostu, który jest nieodzownym składnikiem maści na skórę ze względu na swoje działanie łagodzące, regenerujące i przeciwzapalne. Możesz też dodać wyciągu alkoholowego lub alkoholowo-olejowego z pączków topoli. Ja mam go już mało, zostawiam na maść przeciwbólową.

70 ml masła shea

10 ml lanoliny

10 ml maceratu olejowego z nagietka

20 ml soku z żyworódki

10 ml glicerytu z dziurawca

10 ml glicerytu z żywokostu

  1. Zerwij 2 liście żyworódki, umyj, pokrój nożem porcelanowym i rozgnieć w moździerzu (wyparzonym!). Do rozgniatania używaj rzeczy szklanych, plastikowych, porcelanowych. Najlepiej to zrobić oczywiście tłuczkiem do moździerza, aby łatwiej ci było rozgniatać.
  2. W kąpieli wodnej, w czystym słoiku stop masło shea i lanolinę. By masło nie musiało się długo grzać, pokrój je wcześniej na drobne kawałeczki. Odstaw. Użyj słoika z szerszym wejściem – wystarczy dla końcówki motylka.
  3. Gdy masło shea i lanolina osiągnie temperaturę około 50 st. C – dodaj do niego macerat olejowy z nagietka, wymieszaj, dodaj przefiltrowany przez gazę sok z żyworódki, gliceryt z dziurawca i żywokostu.
  4. Ubij maść za pomocą motylka. Odstaw, po chwili możesz ubić możesz ubić jeszcze raz. Przełóż do czystego słoika, podpisz.
  5. Maść przechowuj w lodówce. Jeśli masz konserwant to dodaj do niej kilka 0,5% DHA BA lub spirytusu. Przechowywana w lodówce powinna mieć trwałość 4 miesiące. Używaj w razie poparzeń, zranień.

Rada: Jeśli na dnie maści zobaczysz wytrącającą się frakcję wodną, to delikatnie podgrzej maść do lekkiego rozpuszczenia, dodaj stopioną (!) łyżeczkę lanoliny, zamieszaj i ponownie ubij.

Maść działa naprawdę rewelacyjnie, ostatnio wskutek poparzenia zastosowałam sam gliceryt na chore miejsce, ulga była natychmiastowa. Jeśli użyjesz soku z żyworódki z wyciskarki, to musisz przecedzić go przez gazę. Możesz też drobno pocięty liść rozetrzeć w moździerzu, dodać do niego stopione, lekko ciepłe tłuszcze i ucierać, potem wszystko przecedzić. Maść z dodatkiem samego soku z żyworódki też będzie dobrze działać, ja mam sporo ekstraktów, więc z nich korzystam, ale jeśli ty dopiero zaczynasz, to zrób sobie produkt z jednego zioła – w tym przypadku z żyworódki. Niech cię nie przeraża to, że musisz mieć dużo składników. Używam ich więcej również dlatego, że każde z nich działa na troszkę inne szczepy bakterii, grzybów, połączone razem dają szersze spektrum działania, a dodatek żywokostu – jak dla mnie musi być, bo pięknie regeneruje skórę.

Ważne: Sam sok z żyworódki może mieć zbyt wysokie stężenie związków przeciwbakteryjnych dla twojej skóry i może ją podrażnić. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli kilka razy nim posmarujesz skórę, ale w przypadku ciągłej pielęgnacji (np skóry trądzikowej) może podrażniać, wysuszać zbytnio.

maść na oparzenia, żyworódka

 

W przypadku poparzenia, rany  możesz też zerwać liść, ściąć nabłonek, lekko zmiażdżyć i przyłożyć na ranę, owinąć bandażem. Opatrunki zmieniaj 2-3 razy w ciągu dnia. Ulga będzie ogromna. Problem jest tylko w tym, żeby pamiętać o tym, że masz taki wspaniały środek na oparzenia, bo zazwyczaj gdy się poparzymy, to jesteśmy w lekkim szoku i nie pamiętamy o roślinach. 🙂

Liść z żyworódki możesz też przykładać na ugryzienia owadów, będzie łagodził swędzenie, odczyn alergiczny. Jeśli masz silny odczyn alergiczny, to z kolei sok z żyworódki możesz połączyć z naparem z rumianku i glicerytem lepiężnikowym. Oczywiście jeśli nie jesteś uczulony na rumianek. Już niedługo będą wyrastać kwiaty lepiężnika – zauważ je. Różowe kłosy wyglądają niezwykle pięknie pośród śniegu czy zgniłych resztek. O lepiężniku pisałam tutaj.

lepiężnik

Wykluwające się kwiaty lepiężnika

Drink odpornościowy

miód, propolis, sok z żyworódki

Miód, propolis, sok z żyworódki

100 ml soku z żyworódki + 100 ml spirytusu

100 ml propolisu – używam własnego propolisu, przepis tutaj

100 ml miodu – używam miodu od pszczelarza

  1. Sok wycisnęłam za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Wlej do soku taką samą ilość spirytusu, zamieszaj. Uzyskasz roztwór około 45%. Pozostaw do maceracji na co najmniej dwa tygodnie. Sok z wyciskarki zawiera też drobne fragmenty roślinne. Po 2 tygodniach maceracji przecedź przez gazę. Jeśli nie masz wyciskarki, to możesz rozetrzeć drobno pokrojone liście w makutrze lub moździerzu, podlać odrobiną alkoholu, dalej rozcierać. Potem zlej sok, miazgę mocno wyciśnij za pomocą gazy i połącz z alkoholem.
  2. Masz przecedzony macerat alkoholowy, połącz go z propolisem i miodem, wymieszaj.
  3. Stosuj 2 razy dziennie po 10 ml przez 2 tygodnie, przez następne 2 tygodnie raz dziennie po 10 ml, potem zrób przerwę. Pozwól organizmowi samemu powalczyć. Ma już dostarczone oręże. Zawsze wstrząśnij przed użyciem, by dobrze wymieszać składniki.

Ważne: Propolis i miód potęgują działanie żyworódki. Źródło tutaj.

Nie wiem, jak długo można stosować żyworódkę, nie doszukałam się informacji na ten temat. Przypuszczam, że podobnie jak w przypadku każdej stymulacji układu odpornościowego należy to zrobić czasowo i zaprzestać, żeby organizm nie przyzwyczaił się do dostarczanych mu związków, trzeba go nauczyć walczyć, a żyworódka jest doskonałym środkiem do tego. W razie nadchodzącego przeziębienia możesz znowu wspomóc się swoim drinkiem odpornościowym i go popijać, ale ja zrobiłabym to częściej, w mniejszych ilościach. Przez pierwszy dzień 4 razy dziennie po łyżce na zmianę z popijanym odwarem z imbiru (nie jest polecany dla ludzi, którzy zażywają leki przeciwzakrzepowe). Przez drugi dzień to samo, gdy czujesz, że objawy się zmniejszają, pijesz tylko 2 razy dziennie po łyżce.

żyworódka na odporność

 

Ostatnie moje spotkanie z wirusem wyleczyłam właśnie tym sposobem. Trzy dni leżenia i ani śladu po nim, oprócz osłabienia organizmu, ale to jest oczywiste w przypadku wirusa, tegoroczny był wyjątkowo silny. Jeśli masz żyworódkę i nie chce ci się robić mikstury, możesz po prostu zjadać dwa liście dziennie, na przykład zjeść kromkę z miodem i pokrojonym liściem żyworódki, pokropić propolisem. No i proszę, cuda natury też znalazły się w organizmie. 🙂 Zawsze można znaleźć wygodniejszy sposób, ja lubię mieszać mikstury, ale ty może nie masz na to czasu lub chęci, to przegryzaj.

Miodek żyworódkowy

W przypadku dzieci zastosuj połączenie z miodem. Podaję przepis pani J. Zawadzkiej

W chorobach przeziębieniowych, grypie, po operacjach, po chemio- i radioterapii, przy zaćmie itp. stosować 1-2 łyżeczki 2-4 razy dziennie ok. ½ na godzinę przed posiłkiem, dodając najlepiej do herbaty ziołowej lub soku owocowego. Dzieciom powyżej 7 lat podawać od ½ do jednej łyżeczki 2-3 razy dziennie. Po 2 miesiącach należy zrobić przerwę na 3-4 tygodnie.

źródło klik

W Wiadomościach zielarskich znalazłam też informację o leczeniu sokiem z żyworódki spadku odporności w przypadku dziecka 3-letniego. Pan Eugeniusz Śmiatacz podawał dziecku sok z żyworódki 4 razy dziennie – w sumie 5 łyżeczek soku, który wycisnął z utartych liści żyworódki wraz z małą ilością miodu. Jego córka przestała zapadać na choroby infekcyjne. Sok z kalanchoe podawał profilaktycznie co drugi dzień rozpoczynając od 2-3 łyżeczek 1 raz dziennie do 2 razy w tygodniu, w tej samej dawce.

Wiadomości zielarskie 5/1991, s. 12-13

Z w/w przepisów widzimy różnorodne dawkowanie, nie ma niestety ściśle określonych dawek, zdaj się na własną intuicję, nie pozostaje nic innego, albo komuś zawierz bardziej. 🙂

Podam jeszcze cytat wzięty stąd, dla ludzi cierpiących na stawy. Wiele osób ma problem ze stawami, zwyrodnieniami, może więc komuś przyniesie ulgę żyworódka.

Osoba, która choruje od kilkunastu lat na reumatoidalne zapalenie stawów (gościec postępujący) stosuje od kilku lat żyworódkę pierzastą w formie okładów, nacierań, kropli, liści. Dodatkowo uprawia gimnastykę i ćwiczenia oddechowe. Proces chorobowy zatrzymał się, zachowana jest pełna ruchomość stawów, nie ma zniekształceń.

Kończę opowieść o tej cudownej roślinie, mam jeszcze pomysły na jej wykorzystanie, ale to już może następnym razem. Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie w licznych przepisach opublikowanych przez panią J. Zawadzką lub że zrobisz drink odpornościowy. A jeśli chcesz się obyć bez alkoholu to mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję.

Octomiód żyworódkowy

Zmaceruj zmiażdżone liście żyworódki w twoim najmocniejszym occie jabłkowym. Po 2 tygodniach potrząsania (w zamkniętym słoju, z dala od światła) przelej ocet do ciemnej butelki i połącz z miodem w stosunku 1:1. Obydwa preparaty – miód i ocet będą działały na siebie. Popijaj po 2 – 3 łyżki tej mikstury codziennie rano, na czczo, z dodatkiem 1/2 szklanki letniej wody. Octomiód przechowuj w lodówce, zwłaszcza jeśli masz miód z pasieki, jest on pełen żywych kultur bakterii i w wyższej temperaturze może zacząć fermentować.

To już naprawdę koniec – do kolejnej receptury zatem, dobrego dnia. 🙂 A w naturze ciągłe oznaki pięknej zimy. 🙂

Jeśli nie masz czasu, dostępu do ziół lub z innych powodów jest ci wygodniej zakupić gotowy produkt, to zapraszam do mojego sklepu internetowego, możesz w nim kupić niektóre opisywane przeze mnie produkty. Sklep tutaj.

zima

 

Bibliografia została podlinkowana w artykule oraz:
Wiadomości zielarskie 4/1991 – A. Ożarowski: Kalanchoe pierzaste jako roślina lecznicza
Wiadomości zielarskie 5/1991 – E. Śmiatacz:  Moje obserwacje w stosowaniu kalanchoe

 

 

 

 

 

 

 

  • Facebook

Jeśli podobał ci się artykuł, udostępnij go znajomym. Pomyśl też o darmowej prenumeracie; mój newsletter to szybki dostęp do nowych artykułów, przepisy tylko dla ciebie oraz sklepowe aktualności i promocje. Na subskrypcję możesz zapisać się tutaj . Dziękuję 💚

26 komentarzy

  • Odpowiedz 1 grudnia, 2019

    Aleksandra

    Bardzo Pani dziękuję za ten artykuł. Nareszcie znalazłam wyjaśnienie dotyczące różnic pomiędzy obiema żyworódkami. Nawet u dr Różańskiego nie jest to wyjaśnione tak jednoznacznie, tym bardziej, że doktor nie załącza zdjęć roślin. Wielkie wyrazy uznania za Pani pracę 🙂 Wszystkiego najlepszego życzę.
    Aleksandra

  • Odpowiedz 19 grudnia, 2018

    Tina

    Małgosiu, Inspiracjo! Wspaniałe, ciepłe i takie rzetelne są Twoje wpisy:-) Szukałam informacji o aloesie, znalazłam u Ciebie wpis o żyworódce. Dostałam zalany alkoholem sok z żyworódki. Jak mogę go wykorzystać przy problemach typu trądzik czy łuszczyca? A z aloesem masz doświadczenia? Mam roślinkę, akurat ok. 3 letnią. Chciałabym wykorzystać jej właściwości nawilżające np. w balsamie do ciała. Jak najlepiej zrobić sok? macerat?

    • Dziękuję bardzo za dobre słowo odnośnie moich wpisów. 🙂 Alkohol plus skora to niezbyt dobre połączenie, alkohol wysusza, może spróbuj na wrzątek (100 ml) dać łyżkę alko z żyworódki, zostawić na 30 minut otwarte, niech odparuje i to stosować jako tonik. Przydałoby się to czymś zakonserwować – DHA BA lub phenoxyetanol 1%. Jeśli nie ma takiej możliwości to proszę tonik trzymać w lodówce, powinien wytrzymać 5-6 dni, nie dłużej. Potem zrobić nowy – jeśli bd służył. Żyworódkę stosuję do maści na łuszczycę – popatrz wpis najnowszy o rdestowcu – ale rozcieram liść i dodaję sok do maści albo rozcieram liść z gotową maścią (w środku musi być lanolina, żeby to się połączyło). Możesz kupić maść w aptece, na przykład alantan i rozetrzeć liść w niej. Z aloesem nie pracowałam, myślę, że zrobiłabym gliceryt – miąższ ze środka rozetrzeć z gliceryna lub roztarłabym z wodą i zastosowała jako tonik, czy część wodna do kremów, szamponów. Jeśli zrobisz gliceryt, to postaraj się, by soku z aloesu było nie więcej niż 1/3 – reszta gliceryny, co zapewni trwałość uzyskanego ekstraktu.

  • Odpowiedz 9 listopada, 2018

    Tomek

    Doskonale sprawdza się w połączeniu z aloesem na wypryski, trądzik. Polecam wycisnąć sok z żyworódki i aloesu, ja czasami dodaje kroplę olejku lawendowego i smaruję tym twarz na noc. Taki sok bardzo regeneruje twarz.

  • Odpowiedz 20 listopada, 2017

    michał jarzyński

    Moje doświadczenie z żyworódką
    http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=3423.0

    Pozdrawiam Małgosię i gratuluję bloga. Polecam też ją i jej specyfiki innym ludziom z tego powodu , iż jest ona dla mnie osobą wiarygodną i uczciwą , a przy tym mądra kobietą.

  • Odpowiedz 2 listopada, 2017

    Katarzyna

    Czy przy tak zróżnicowanych właściwościach żyworódki możnaby zrobić maść sok z żyworódki i gęsi smalec? Najprostsza na ciężka postać AZS traktowaną sterydami? Proste zeby dodatkowo nie uczulić, no i z braku składników. Robi sie gliceryt zywokostowy i wrotyczowy. Reszta niestety dopiero w przyszłym roku

    • Jak najbardziej można. Do połączenia fazy wodnej z olejowa użyj lanoliny, przyjmie 2 razy więcej wody niż waży.

      • Odpowiedz 6 listopada, 2017

        Katarzyna

        A jak z alergennoscia lanoliny? Moze jest jakiś mniej alergizujący emulgator?

        • Dobrze działa też połączenia włókien pomarańczy z niezmydlana frakcją oleju sojowego. Lanolina jest obecnie dobrze oczyszczona, nie powoduje już takiej ilości alergii, co dawniej.

  • Odpowiedz 18 kwietnia, 2017

    Ania

    Mąż ma (wersja dermatologa, ale brzmi logicznie) alergię. Umiejscowiła się na nodze a nawet od kilku dni „przeszło” na drugą nogę. Przyczyna jest niewiadoma. Lekarze proponują sterydy…
    My tego nie chcemy. Noga jednak jest (do kolana) bardzo czerwona i spuchnięta jak balon. Na drugiej zaczęły się tworzyć alergiczne krostki. Od kilku dni mąż stosuje BSM. Jest widoczna poprawa. Minął np ból „w środku”, zaczerwienienie oraz obrzęk nieco ale wyraźnie zmniejszyły się. Jest to wyścig z czasem bo w piątek – szpital. Mają tam uspokoić odczyn. Czym? No pewnie ostrą chemią… Oni nie mają innego oręża. Tak właśnie chciałam napisać – oręża. Dopiero po uspokojeniu mają robić testy – na co jest uczulona skóra mojego męża. Małgosiu, czy masz może pomysł na coś jeszcze oprócz BSM (może lepsze?) Pozdrawiam, Ania

    • Przeczytaj proszę artykuł o maści na opuchnięcia i poczytaj o ziołach pitych wewnętrznie, można któregoś spróbować by oczyścić organizm. Najlepiej skontaktuj się z fitoterapeutą, na odległość trudno coś doradzić, no i najwazniejsze – nie jestem fitoterapeutą. 🙂

    • Przepraszam, że późno odpisuję, jestem na urlopie i mam ograniczony dostęp do internetu. Niestety nie jestem fitoterapeutą i nie mogę doradzić nic mądrego, może oprócz bezpiecznych ziół oczyszczających – typu korzeń łopianu, żyworódka, nagietek, pokrzywa, ostrożeń. Warto spytać w sklepie zielarskim, może coś podpowiedzą. Proszę też poczytać o pączkach olchy, topoli. Można spróbować okłady z octu jabłkowego i zmacerowanych w nim ziół – korzeń żywokostu, wrotycz.

  • Odpowiedz 6 lutego, 2017

    Zofia

    Dzięki za ciekawostki . Teraz juz wiem dlaczego moja żyworódka ma poł roku i zaledwie 5 cm. wysokosci: po 1-sze za duża doniczka , po 2-gie za często podlewana.A tak w ogóle – dziękuję za wszystkie cenne rady , z których często korzystam.

  • Odpowiedz 5 lutego, 2017

    J.Hałas

    Coś dla mnie, chociaż mam nadzieję,że nie będę więcej wylewać na siebie galarety.Muszę postarać się o żyworódkę. Czytałam ,że radzi sobie nawet z WZW typu C bo to przecież wirus. Małgosiu pozdrawiam i dzięki za cenne wiadomości.

    • Żyworódkę kupisz na internecie, jeśli masz swój wyciąg z dziurawca, topoli, leszczyny to też da radę z oparzeniem. Powodzenia Joasiu. 🙂

  • Odpowiedz 5 lutego, 2017

    Jarzynka

    Dziękuję za kolejna porcje cennych informacji. Zrobię koleżance maść żyworódkową na pękające pięty i egzemę na skórze. A może coś innego zastosować na te choroby pięt?
    Dzięki Twoim radom hoduje aloes, żyworódkę i zioła przyprawowe na parapecie – teraz króluje rzeżucha i kiełki. Pozdrawiam ciepło!

    • Na egzemę będzie dobra, na pękające pięty poczekaj na kolejny wpis – tu nie wystarczy żyworódka, ale może smarować, zobaczymy, co się będzie działo. 🙂 Na pewno nie zaszkodzi.

  • Odpowiedz 5 lutego, 2017

    Ela

    Dziękuję za wspaniały wpis. Mój mąż akurat leży chory w łóżku a żyworódka na oknie więc zaraz zrobię z miodem. Dziękuję za przypomnienie o tej wspaniałej roślince.

    • Cieszę się. 🙂 Podawaj często.

    • Odpowiedz 12 stycznia, 2024

      Paulina

      Pani Małgorzato, wspaniały artukuł! Jest w nim porządek i cenne informacje. Bardzo dziękuję za tę pracę.
      U nas w domu głownie używany daigremontiany.
      W poprzednim miejscu zamieszkania rosła mi jak szalona, przez 2 lata byla ogromna. Teraz niestety mamy duzo ciemniej w mieszkaniu i 2 lata minely a jest malutka.. zakupilam dziś lampy do wzrostu roślin, wierzę ze pomogą.
      Pozdrawiam serdecznie, świetna praca ! 😍

Zostaw odpowiedź