Atopowe zapalenie skóry – ziołowe sposoby

Dawniej rozpoznawane jako egzema, wysypka, podrażnienie – dzisiaj często określane jako atopowe zapalenie skóry staje się udręką i bezsilnością, zwłaszcza jeśli problem dotyczy małych dzieci. Postaram się nakreślić szczegółowo sposób postępowania i podzielić się wieloletnim doświadczeniem zielarskim, ale najpierw chcę zwrócić uwagę na przyczyny, bo to może stać się najważniejsze w przypadku odpowiedniej terapii postępowania z problemem skórnym.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Literatura wskazuje na kilka możliwości powstania problemu skórnego:

genetyczne – jeśli jedno z rodziców cierpi na przejściowe lub stałe problemy skórne, to jest możliwe, że dziecko odziedziczy ten problem – przyczyną jest w tym przypadku nieprawidłowość w budowie naskórka, czego konsekwencją jest suchość skóry, przeznaskórkowa utrata wody, obniżony próg świądu. Źródło klik

środowiskowe:

 • klimatyczne – rozwój poszczególnych patogenów w zależności od flory i fauny w otoczeniu, pora roku – objawy nasilają się w czasie jesieni i zimy
 • zanieczyszczenia środowiska – związki chemiczne powstałe ze spalin, pestycydów, herbicydów uszkadzają naturalne mechanizmy obronne człowieka i ułatwiają wejście alergenów do organizmu
 • alergeny pokarmowe – najczęściej stwierdza się alergie na nabiał (mleko krowie, jogurt, kefir, maślanka, masło), jaja, ryby, soję, pszenicę, orzechy. Oprócz tak oczywistej czynności jak wykluczenie z diety wymienionych składników dodatkowo radzę czytać etykiety kupowanych produktów. Mocno alergizujący potrafi być również składnik słodzący, który zastępuje klasyczny cukier, znany pod nazwą – syrop glukozowo-fruktozowy lub izoglukoza (ang. high fructose syrup – w skrócie HFS) lub wysokofruktozowy syrop kukurydziany (ang. high fructose corn syrup – w skrócie HFCS). Znam kilka przypadków ostrego stanu alergicznego skóry u dzieci spowodowanego spożyciem słodyczy z syropem glukozowo-fruktozowym. Więcej klik. Czytaj etykiety!
 • alergeny powietrznopochodne – roztocza kurzu domowego, pyłki roślin – najczęstsze to bylica, babka, komosa, leszczyna, brzoza, buk, grab, jesion, topola, wierzba, drzewa iglaste.
 • alergeny pochodzenia zwierzęcego – obecność substancji alergizujących stwierdza się w sierści, naskórku i wydzielinach kotów i psów.
 • alergeny pochodzenia bakteryjnego lub grzybiczego – można je określić jako wtórne, ponieważ w związku z tym, że bariera ochronna skóry jest zaburzona, to łatwo ulega zakażeniom patogenów, zwłaszcza Staphylococcus aureus, Pityrosporum orbiculare, Candida albicans, Cladosporium herbarum, Alternaria alternata.

Niezmiernie istotna jest nie tylko właściwa pielęgnacja skóry atopowej, ale również dbanie o komfort psychiczny i emocjonalny osoby cierpiącej na problemy skórne.  Jeśli temat atopii jest ci bliski, to z pewnością zauważyłeś, że każdy stres powoduje pogorszenie objawów, ważna jest atmosfera spokoju i właściwe reagowanie emocjonalne na wydarzenia, które pojawiają się w naszym życiu.

 

Jak łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Na pewno jest to wieloskładnikowe, nie wystarczy użyć cudownej maści, by problem zniknął, powinieneś prowadzić walkę z atopowym zapaleniem skóry na kilku frontach.

 • O ile jest to możliwe, ogranicz kontakt z czynnikiem alergizującym, co może się okazać trudne w przypadku stwierdzonej alergii na alergeny istniejące w powietrzu, czy na nikiel (występuje dosyć powszechnie, chociażby woda jest dostarczana rurami), niemniej jednak staraj się zminimalizować kontakt. Na pewno w przypadku alergii pokarmowych możesz dokonywać przemyślanych zakupów, czytać etykiety, wprowadzić do diety małego dziecka mieszanki mlekozastępcze.
 • Wprowadź do diety probiotyki, które utrzymują prawidłową florę bakteryjną, działają prewencyjnie przeciwko chorobom alergicznym, hamują rozwój bakterii chorobotwórczych, tworzą ścisłą pokrywę kosmków jelitowych. O tym, jak ważna jest właściwa flora bakteryjna dowiedziałam się z książki Giulii Enders – Historia wewnętrzna, polecam każdemu, kto chce się zagłębić w możliwości, jakie daje nam prawidłowa flora bakteryjna. Do drobnoustrojów o działaniu probiotycznym należą bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Bakterii dostarczysz poprzez robienie własnych kiszonek i picie zakwasu z buraków  lub też – po konsultacji z lekarzem – zakupie probiotyków w aptece i dosypywanie ich do swojego jedzenia.

Organizm, który ma walczyć z chorobą musi być uzbrojony,  ja to uzbrojenie kojarzę z tym, co wymieniłam już wyżej: harmonia w rodzinie (w przypadku dziecka), praca nad swoimi emocjami (w przypadku dorosłego), unikanie czynników alergizujących, dbanie o właściwą florę bakteryjną jelit.

Skoro mamy już ustalone, jak wzmocnić organizm do walki z atopią, to możemy zająć się czymś, co zawsze pozostanie środkiem pomocniczym – właściwą pielęgnacją skóry.
Wiele lat temu zioła stały się moją drogą życiową i niejednokrotnie stawałam się świadkiem ich zbawiennego działania na bóle, infekcje i atopie. Chętnie dzielę się swoim doświadczeniem w wielu artykułach, które już napisałam, jednak zawsze podkreślam wielką rolę nas samych w wyjściu z danego problemu. Zawsze obserwuj, co Ci szkodzi, a co pomaga i dotyczy to nie tylko konkretnych specyfików, które kładziesz na skórę, ale też sytuacji, osób z otoczenia. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz radosny czy zmęczony, nadal lubisz chodzić do pracy, czy wykonujesz coś, co cię dodatkowo obciąża? Obserwuj siebie i wyciągaj wnioski. W przypadku dzieci warto zwrócić uwagę na całokształt rodziny, jak funkcjonuje, czy nie nastąpiła duża zmiana, której dziecko nie udźwignęło, obserwuj czasy zaostrzenia. Dzieci chłoną energię domu, czują napięcia między rodzicami, może i nie słyszą, ale czują.

Podejmij właściwą pielęgnację skóry atopowej:


Czym myć skórę atopową?

Na pewno nie mydłem – jest zbyt zasadowe, ma wysokie pH, co powoduje dodatkowe wysuszenie naskórka, a zbytnia suchość jest przecież problemem skóry atopowej.
Bardziej przyjazne skórze pH ma mydło „szare” – obecnie rzadko wytwarzane ze względu na specyfikę technologii. Mydło takie powinno być bezzapachowe, by nie podrażniać dodatkowo skóry związkami zapachowymi. Mydło „szare” z naszego sklepu posiada wysokie przetłuszczenie olejem migdałowym, co gwarantuje lekkie natłuszczenie skóry po kąpieli. Właściwe do pielęgnacji są również odpowiednie dla skóry atopowej żele do mycia – sprawdź tylko w składzie, czy nie występują SLS-y i jego pochodne, mogą okazać się drażniące. W aptece jest seria kosmetyków dla dzieci – szampony i żele myjące, mają właściwe składy.

Dobrym emolientem jest również mocznik wskazany w artykule klik

W zależności od tego, ile procentowo go użyjemy mieszając z wodą, mocznik będzie miał właściwości zmiękczające lub rozpuszczające martwy naskórek. Z mocznika możesz zrobić płyn, którym polejesz zmienioną chorobowo skórę. Mocznik nie tylko nawilży, ale też zredukuje świąd. Jak dokładnie go używać znajdziesz w 'Sposobie użycia’ na stronie Mocznika.

 

Zioła  do kąpieli:

 

dziewanna

 

W Rosji, na Litwie nadal kąpie się dzieci w naparach ziołowych, stosuje się je  głównie leczniczo, najczęściej dla ukojenia skóry, wyciszenia dziecka lub podniesienia odporności.  W tym artykule podam zioła, które można stosować w przypadku alergii i zmian skórnych, ale zawsze – to jest ważne – proszę testować jedno zioło, potem można robić mieszanki. Rosjanie kąpią nawet niemowlęta w przypadku podrażnień, zmian alergicznych. W książce prof. St. Ożarowskiego znalazłam informację o dopuszczeniu do kąpieli w rumianku dziecka półrocznego. Można najpierw sprawdzić na małym wycinku skóry, czy napar ziołowy nie będzie podrażniał. Kąpiele ziołowe są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla dzieci do 3 roku życia, kiedy korzystają jeszcze z małej wanienki i zrobienie naparu nie powinno nastręczać problemów.

Powracamy do ziół, które ponad sto lat temu zostały stopniowo wycofywane i zastępowane farmaceutykami, oczywiście często niezmiernie skutecznymi. Obecnie obserwuje się powrót do zielarstwa, odkurza stare przepisy i decyduje o tym nie tylko nostalgia, ale przede wszystkim skuteczność, co sama miałam szczęście wielokrotnie obserwować. Pisze się często o synergii w odniesieniu do działania roślin, przez synergię będziemy rozumieć połączenie wielu związków w składzie jednego zioła  – i to właśnie da nam lepszy efekt na skórze. Wyobraźmy sobie jeszcze większą synergię, czyli połączmy nie tylko złożoność rośliny ale i nasze wielorakie działania, które uczynimy dla zdrowia – patrz tekst wyżej. I dochodzimy w ten sposób do istoty mojego rozumowania – nie jedna zmiana, ale wiele drobnych zmian, które wprowadzimy w życie gwarantuje nam sukces. I – również z mojego doświadczenia – poprawa nie nastąpi w ciągu kilku dni, niejednokrotnie musiałam czekać wiele miesięcy, bym zauważyła zmianę. Cierpliwość, systematyczność, uważność – tego ci życzę. Zioła, z których możesz robić napar do kąpieli to:

 • wrotycz – koniecznie spróbuj najpierw na małym wycinku skóry, to zioło może też alergizować
 • lukrecja – korzeń
 • rdestowiec – korzeń
 • uczep – ziele
 • lepiężnik – liście, korzeń
 • nasiona babki płesznik
 • szczyty kwitnącego i owocującego niecierpka
 • betulina – opis tutaj
 • żyworódka – liście zgniecione
 • krwawnik
 • liście i łupiny orzecha
 • rumianek – kwiat – polecany zwłaszcza dla niemowląt
 • bluszczyk kurdybanek
 • gwiazdnica
 • kora dębu
 • kwiat dziewanny
 • słoma owsiana
 • glistnik jaskółcze ziele – zwłaszcza świeże, zgniecione ziele przykładać na skórę lub potrzeć sokiem
 • żywokost
 • liście jabłoni
 • dąbrówka, głowienka

 

Przepis na napar do kąpieli

Przepis na napar – 2 łyżki stołowe pokruszonego zioła zalej szklanką (200 ml) wrzątku, potrzymaj przez 20 minut w temperaturze około 70 stopni C – to ważne dla zabicia patogenów, które mogą wystąpić wskutek złego suszenia ziela, przefiltruj, wlej do wanienki. Napar ziołowy możesz przechowywać w lodówce dwa dni.

Ziół działających na skórę jest o wiele więcej, nie sposób ich tutaj wymienić. Niemal każda roślina jest atakowana przez drobnoustroje, podobnie jak my. Radzi sobie w ten sposób, że wydziela antydrobnoustrojowe substancje dla własnej ochrony, a my zgodnie z wiedzą o tym, możemy z nich skorzystać. Dla prawidłowej ochrony skóry niezbędne są też właściwe oleje zimnotłoczone, takie jak na przykład olej czarnuszkowy, olej z rokitnika (posiada niezwykle ważne dla skóry atopowej kwasy tłuszczowe GLA źródło), olej lniany, konopny, ogórecznikowy (kwasy GLA), czolmugrowy (dawniej stosowany do walki z trądem) i wiele innych. Ważne jest, by połączyć wyciągi roślinne z odpowiednimi olejami, same rośliny mogą nadmiernie wysuszyć skórę. W poprzednich artykułach podałam przepis na prostą maść klik. Możesz ją wykonać sama/sam lub też zdecydować się na zakup jednego z mazideł w moim sklepie.

Mazidła, które możesz użyć do smarowania skóry:

Każde z nich potrafi przynieść ulgę. ale ciężko mi podpowiedzieć, które będzie dobre dla twojego problemu, ponieważ jest to związane z patogenami, które występują na twojej lub twojego dziecka skórze. Jako pierwszy wybór zawsze wskazujemy mazidło lukrecjowe. Mazidło nagietkowe natomiast, jest odpowiedzią na nadmiernie wysuszoną skórę i podrażnienia, a mazidło brzozowe z cenną betuliną jest chętniej wybierane w okresie letnim – jest świetnym preparatem również w przypadku poparzeń słonecznych (ale uwaga: należy je przechowywać w temp poniżej 22 stopni). Zachęcamy do poczytania opinii na temat produktów, być może to wskaże właściwą drogę do wyciszenia stanu skóry u ciebie.

Receptura każdego z mazideł została opracowana zgodnie z naszą wiedzą zielarską i w wyniku wieloletniego doświadczenia pracy ziołami. Wielokrotne nasycanie związkami z roślin, zagęszczanie ekstraktów i praca ręczna w spokojnej atmosferze przyczyniła się do pozytywnego odbioru tych produktów, które w krótkim czasie stały się bestsellerami.

Każde mazidło posiada odpowiednie Raporty Bezpieczeństwa do stosowania od 1 roku życia. W przypadku ewentualnych podrażnień jest objęte możliwością zwrotu produktu, w takiej sytuacji prosimy o kontakt ze sklepem – ziolowawyspa@gmail.com.

 

maść na atopowe zapalenie skóryMazidło lukrecjowe – zawiera zimnotłoczone oleje z rokitnika, ogórecznika i czarnuszki oraz ekstrakty roślinne – z korzenia lukrecji i glistnika. Całość została wzmocniona pachnącą esencją roślin – olejkami eterycznymi pochodzącymi z organicznych upraw lawendy i drzewa herbacianego. Szczególnie mocno działają w nim lukrecja i glistnik.

 

 

Mazidło nagietkowe – nazwane cudeńkiem przez Klientów, zawiera otulające masło shea i zagęszczony ekstrakt z nagietka i betulinę – wyciąg z kory brzozy. Uczuleni na brzozę mogą stosować betulinę, ponieważ nie zawiera ona białek, które budują cząstki pyłków brzozy. Mazidło jest bezzapachowe. Dodatkowym atutem tego mazidła jest to, że osoby, u których czasowo atakuje opryszczka i które codziennie smarują nią usta, nie będą już miały objawów opryszczki – stwierdziłam to u siebie i u koleżanki.

 

 

 

Mazidło brzozowe – zawiera olej rokitnikowy i betulinę rozpuszczoną w oleju kokosowym. Tutaj związkiem czynnym jest wysokie stężenie betuliny – osoby uczulone na pyłki brzozy mogą stosować betulinę, ponieważ nie zawiera ona białek, które budują cząstki pyłków brzozy.

 

 

 

Mocznik – jest emolientem, można go dołączyć do pielęgnacji skóry problematycznej – patrz sposoby użycia.

 

 

 

 

Mydło potasowe „szare” – dawniej polecane przez specjalistów do mycia skóry, obecnie dostępne tylko w kilku sklepach rzemieślniczych. Nasze mydło potasowe jest wykonane na oleju migdałowym i zostało dodatkowo wysoko przetłuszczone tym olejem. Oznacza to, że Twoja skóra po umyciu będzie lekko natłuszczona.

 

 

Olej rokitnikowy – zawiera  potężną dawkę karotenoidów i unikalny w świecie roślin kwas oleopalmitynowyco, co wpływa na jego silne właściwości ułatwiające regenerację uszkodzonej skóry, która staje się nadmiernie sucha. Po wielokrotnym użyciu będzie bardziej elastyczna.

 

 

 

 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

 

 

Bibliografia:
czytelnia medyczna
S. H. Buhner – Antybiotyki ziołowe
A. Ożarowski, W. Jaroniewski – Rośliny lecznicze
M. Senderski – Zioła
G. Enders – Historia wewnętrzna
dr E. Kowalska – GLA – niezwykle ważny kwas

 

 • Facebook

Jeśli podobał ci się artykuł, udostępnij go znajomym. Pomyśl też o darmowej prenumeracie; mój newsletter to szybki dostęp do nowych artykułów, przepisy tylko dla ciebie oraz sklepowe aktualności i promocje. Na subskrypcję możesz zapisać się tutaj . Dziękuję 💚

Skomentuj jako pierwszy